API Nedir?

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere API teriminin genel ve web geliştirme özelinde ne demek olduğundan bahsedeceğim.

API, Uygulama Programlama Arayüzü (Application Programming Interface) anlamına gelir. Bu da bir uygulamanın başka bir uygulama üzerinden işlem yapmasının biraz daha havalı bir söylemidir.

Şimdi API’ın hayatımızın içinden bir örnek ile anlatmak gerekirse. Bir lokantaya gittiğinizi varsayın. Lokantaya girdikten sonra direkt olarak şefin yanına gidip ne istediğinizi söylemezsiniz öncesinde sipariş vermek için menüye bakarsınız. Buradaki menü aslında API’dır. Size uygulama üzerinden hangi işlemleri yapmak istediğinizi seçmenizi sağlar. Yani siparişinizi verdiğiniz de size geri dönüş olarak yemeğinizi getireceklerdir buda API üzerinden aldığımız veriler olacaktır ve sadece menü üzerinden bir veri alacağımız için APIlar güvenli olacaktır.

Web geliştiricisi olarak karşınıza en çok çıkacak API türü RESTdir ve genel olarak her projede karşınıza çıkacak diğer bir türü bir kütüphane aracılığıyla projenize eklediğiniz APIlar olacaktır.

Öncelikle genel olarak karşımıza REST olarak çıkacak Web APIlarından bahsetmek gerekirse. REST API bir URL üzerinden sizin belirli verilere erişmenize ve hine kullandığınız sistem üzerinde bazı verilere müdahale edilmesine izin verebilir. Örnek vermek gerekirse bir REST API ile bir kullanıcı adını güncelleyebilirsiniz fakat bir şifreyi değiştiremezsiniz hine aynı şekilde REST API üzerinden kullanıcılar hakkında veriler alabilirsiniz ama bu kullanıcıların şifrelerine erişemezsiniz. Bu şekilde de bu sunucular içerdeki verilerin güvenliğini sağlıyor ve sizin kendi uygulamanızı geliştirmeniz de sizlere yardımcı oluyor.

APIların en önemli özelliği bizlere sadece erişmek istediğimiz şeyleri vermesi ve geriye kalan her şeyi ellerinden geldiğince gizlemeleridir. Böylece APIlar olabildiğince güvenli olmuş olur. Ayrıca kendinizi bu API’ya tanıtmak ve kimin bu API’a erişmek istediğini göstermek için bir token’a ihtiyacımız vardır ve bu tokenlar sayesinde API üzerinden verilere erişmek isteyen kişilerin ulaşmaya çalıştıkları verileri sınırlanabilir.

API kullanımının genel mantığı ise erişilmek istenen veriye en kolay ve en güvenli şekilde ulaşılmasını sağlamaktır.

API Kullanımları 

Farklı dilde , farklı platformlar üzerinden çalışan uygulamaların birbirleriyle haberleşmesi için ilk olarak SOAP API (Simple Object Access Protocol) servisleri kullanılmaktaydı. SOAP servisler HTTP, SMTP protokolleri üzerinden aldığı istekleri genellikle XML formatında dönüş yapar. Günümüzde kullanımı azalmış olsa da kullanan firmalar halen mevcuttur.  

Günümüzde ise yaygın olarak REST API (Representational State Transfer) olarak da bilinen bir mimari yaklaşım tercih edilmektedir. Sadece HTTP protokolü üzerinden cevap alıp genellikle JSON formatında dönüş sağlar(isteğe göre XML de dönüş sağlayabilir). 

You may also like...