[Centos] Üzerine Plesk Panel Kurulumu

Centos, Linux

21 Kasım 2018

Plesk Panel dünya üzerinde en çok kullanılan hosting yönetim panellerinden birisidir. Kendimde pleski kullanıyorum ve memnunum. Bir çok panel ya sadece Windows‘ta yada Linux’ta çalışır. Plesk Panel ise her ikisinde de çalışabildiği için rakiplerinden bir adım öne çıkmaktadır.

Plesk Panel’i kurmak için ilk tavsiyem formatlanmış veya yeni açılmış bir sunucu üzerinden kurulum yapmanız olacaktır. Bu dediğimi uygularsanız daha sağlıklı bir kurulum gerçekleşir.

İlk önce SSH üzerinden sunucumuza bağlanıyoruz. Bunu yapmak için Windows’ta PuTTY adlı ücretsiz yazılımı kullanabilirsiniz. Host Name bölümüne IP adresimizi yazıp Port kısmına da 22 yazıp Open butonuna basıyoruz. Open butonuna bastıktan sonra bizden kullanıcı adı ve şifre istenecektir. Bu bilgileri girip root girişi yaptıktan sonra aşağıdaki kodu komut ekranına yapıştırıyoruz ve önce güncellemeleri aldırmak için güncelleme komutunu yazıyoruz.

yum upgrade –y

Güncellemeler tamamlandıktan sonra “Complete” şeklinde bir uyarı alacaksınız. Bu uyarıyı aldıktan sonra komut ekranına aşağıdaki kodu aynı şekilde yapıştırıp Plesk kurulumunu başlatabilirsiniz.

wget -O – https://autoinstall.plesk.com/one-click-installer | sh

Kurulum esnasında size bir takım sorular sorabilir hepsinde Y tuşuna basıp enter’a basarak onaylamanız gerekmektedir.

Kurulum süresi sunucunuzun özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir ancak yaklaşık 20 30 dakika içinde kurulum tamamlanacaktır. Kurulum tamamlandıktan sonra http://ipadresiniz:8880 veya https://ipadresiniz:8443 adresinden Plesk Panel’e giriş yapabilirsiniz. Plesk panel’e girdikten sonra ilk işiniz DNS yapılandırması olacak.