Tekrardan merhaba facebook gruplarında çok fazla bu sorunun sorulduğunu görüyorum yanlış doğru bir kaç cevap veriliyor. Zamanında bir sosyal ağ sistemi yaptığımdan dolayı facebooktaki mesaj sistemini de yapmıştım. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum bu işi tek bir mesaj tablosuyla’da yapanlar oluyor ama bana göre çift tablo daha sağlıklı.

Önce facebooktaki olayı şöyle özetleyeyim; Ali beni arkadaş listesine ekleyip ilk mesaj attığında “konusmalar” tablosuna ikimizinde kullanıcı id’si ekleniyor. Bir konuşma başlangıcı için taban hazırlıyor bu durum. Mesajlaşma başladığında ise “mesajlar” tablosuna yazılan her mesaj tek tek kaydediliyor.

Konuşmalar Tablosu:

Mesajlar Tablosu:

Mesajlar tablosunda isterseniz mesaj_kimden ve mesaj_kime kısmını kaldırıp(gerçekten gerek yok ama ben garanti olsun diye eklemiştim) konuşma tablosunun “konusma_id”si ile mesajlar tablosundaki “konusma_id” yi eşitleyip mesajı kimin kime gönderdiğini bulabilirsiniz. PHP tarafını da yazmak isterdim ama mantığı öğrenmeden kopyala yapıştır yapacak arkadaşlar olacağından dolayı pek yazma taraftarı değilim.