Kişisel Blogda Neler Yazılabilir?

Kişisel bloglar içerisinde genellikle “Ben” odaklı içerikler bulunmaktadır. Kişinin şahsına ait içerikler ve tabi şahsı hakkında bilgilendirme içerikleri. Kişisel blog sahipleri genellikle gittikleri mekanların, gezdiği yerlerin ve gün içerisinde yaşadığı olayları paylaşırlar.

Örnek: Bugün şunu öğrendim, şu şehre kesin gitmelisiniz, bu mekan bi harika… gibi.

Bir ziyaretçi bir kişisel bloğa girdiğinde ilk öğrenmek istediği şey kişinin kim olduğudur. Bunuda öğrenmenin yolu bloğun “Hakkımda” sayfasıdır. Kişi kendisinin nasıl biri olduğunu oraya yazar ve bloğuna girenlere kısaca(bazıları uzun tanıtır) kendilerini tanıtır. Tanım ne kadar eğlenceli olursa gelen kişileri kendinize o kadar hayran bırakırsınız. Sıkıcı bir tanımla ise sadece ziyaretçi kaybedersiniz ki bunu kimse istemez.

Kişisel bloğa sahip olan kişiler Google üzerinden diğer bloglarada göz atıp diğer bloggerların neler yazdıklarını incelerler. Bu inceleme sonrasında kendi sitesine hayran olanlar gibide onlarda başkalarının sitelerine hayran kalırlar ve tabi ki onlarla arkadaşlık kurarlar. Bu genelde sosyal ağlar üzerinde konuşarak olur ve sonrasında bloglarında kendilerini överler. Birbirlerinin sitelerine backlink gönderirler. Yazdıkları makaleler içerisine bloglarının linklerini ekleyip birbirlerinin ziyaretçi kazancını arttırlar. Ve tabi ki en önemliside birbirleri için yazdıkları tanıtım yazılarıdır.

Peki Tanıtım Yazısı nedir?

Tanıtım yazıları genellikle bloğun içeriğine dayalı olarak ve bloğun sahibine dayalı olarak yazılır. Bloğun içeriği hangi konuları ele alıyorsa bunlar belirtilir ve bloğun sahibinin hakkında kısa tanımlar yazılır.

Sitenize gelen ziyaretçinin sitenizden çıkmasını önlemek için neler yapabilir birde ona bakalım.

Ziyaretçiyi esir almak

  • Sitenizde reklamlara yoğunlaşmayın, siteniz açılırken bir anda bir popupla reklam gelirse ziyaretçiniz bir süre sonra sitenizden sıkılabilir.
  • Ziyaretçiniz sizi hep evde bilgisayar başında değilde her zaman her yerde takip etmek isteyebilir bu sebeple sitenizin mobile uyumlu olması lazım. ( Mobile uyumlu temalara yoğunlaşın. )
  • Bir kitap okudunuz ve bunun hakkında bir yazı yazdınız. Bunu ziyaretçilerinize sunmadan önce bir veyahut iki defa kendiniz okuyun.
  • Çok uzun yazılarınızda ziyaretçilerinizi fazla sıkmayın. ( Sıkıcı yazılardan uzak durun. )
  • Yazılarınıza renk katın. ( Renk katın derken kızların boya kutusuna düşmüş makyajları gibi değil. )
  • Yazılarınızı yazarken kaliteli ve okuyucunun anlayacağı şekilde yazın.
  • Yazılarınızın bitiminde yazınıza benzeyen üç beş tane yazınızı kullanıcıya önerin.
  • Yazdığınız yazıların sosyal ağlarda paylaşılması için paylaşım butonları ekleyin.

You may also like...