TıklamaMAyı öğrenin!

Genel

3 Mayıs 2018

Neden tıklamaMAyı öğrenmemiz gerekli?

Mail hesabınıza gelen veya herhangi bir sosyal platformdan gelen bir linke tıklamanız yada gelen bir dosyayı bilgisayarınıza/telefonunuza indirmeniz büyük pişmanlıklar getirebilir. Daha çok bilgisayardayken sürekli reklamlarla karşılaşıyorsunuz arkadaşlarınız bir ödev kaynağı buldu size linkini gönderdi ve sizde o adrese girdiniz ama girerken bir reklamla karşılaştınız ve o sıra tarayıcınızda bir şeyin indiğini fark ettiniz. O inen dosyayı ASLA çalıştırmadan silmeniz gerekiyor. Ne tür bir dosya(genelde program kurulum dosyası yani setup oluyor.) olduğu bilinmiyor bazı reklamlarda toolbar olarak bazılarında antivirüs(göya) hem mobil hem pc de de çıkan “Telefonunuz virüs kapmış” başlık altında Cleaner(temizleyici) uygulamaları indirtiyorlar. Bu tür dosyaların bir çoğunda virüs mevcut. Size hiç bişey gözükmeyebilir programı dalgınlığınıza gelmiş olup kurabilirsiniz ama eğer ki casus bir yazılımsa veya program virüs içeriyorsa işte o zaman son pişmanlık hiç bir işe yaramaz. Açık bir adres görseniz dahi (Bir tek facebook link koruması sağlıyor diye biliyorum ama oda fazla değil) tıklamayın. Mesela; https://www.bendivar.com olarak link size görünebilir ama o adrese gitmeden önce sizi başka bir adrese yönlendirebilir veya direkt olarak bu siteye uğramadan başka bir siteye yönlendirebilir ve o sitede örnek olarak Facebook’u verelim. Facebook’un giriş kısmı olduğunu düşünün bakıyorsunuz url adresinde Facebook yazıyor yazıyor ama Facebook’un orjinal adresi mi? O tür sitelerde giriş yaptığınızda “Belki” giriş yapmış olup facebookta mesajlaşıyorsunuz vs. ama bilgileriniz çoktan ele geçirilmiş olabilir. Tamda bu sebeple her linke tıklamaMAyı öğrenmeniz gerekiyor.

Babanızdan veya annenizden Whatsapp veya başka bir platformdan bir link gelse dahi o linke tıklamadan önce bir düşünün ve o linki kontrol edin. Facebook yazıyor olabilir ama adresi www.facebook1.xxx.com gibi bir şey olabilir. Bu tür sitelerden korunmak için Antivirüslerin web yazılımları mevcut. Sitelerin güvenli güvensiz olduklarını hatta hangi sebepten dolayı güvensiz olduklarını bile belirtiyorlar.

Ne öneriyorum;

  1.  Öncelikle iyi bir Antivirüs programı kullandığınızdan emin olun.( Bayanların bilgisayarlarının çoğunda antivirüs programı mevcut değil ve verileri çok kolay ele geçirilebiliyor ki gelen her linke tıklayıp gelen her dosyayı indiriyorlar. Bilgisayar kullanmayı bilmiyorsanız bile bilen birine veya en basit “www.google.com” adresinden Ücretli/Ücretsiz antivirüs programı yükleyebilir/yükletebilirsiniz. )
  2. Gönderilen linklerde linki iyice kontrol edin.
  3. Kim olursa olsun mesajda şu uygulamayı yükle bunu yükle gibi bir şey yazıyorsa bir kez daha düşünün. (Whatsapp Gold uygulaması hakkında bir mesaj gelirse KESİNLİKLE yüklemeyin. Yüklediğinizde kişisel verilerinizi çaldırabilirsiniz.) Uygulamaları bilmediğiniz adres/kişilerden bir link yoluyla yüklemeyin. En güvendiğiniz insan bile bilmeden size yanlış bir link gönderebilir verilerinizi çaldırabilir veya kasıtlı olarak yapabilir.
  4. Bilgisayarınızda bir “Mallware” programı olduğundan emin olun. Yoksa yükleyin!
  5. Bilgisayarınızı veya Telefonunuzu bir arkadaşınıza veya bir yakınınıza verdiğinizde bir şey indirmediğine vs. dikkat edin. Bilmeden yanlış bir şey yükleyebilirler.
  6. Telefonda veya bilgisayarda her ne kadar Store’da olursa olsun neyi indirdiğinize dikkat edin. Kesinlikle ama kesinlikle “İnstagram Beğeni”, “İnstagram Takipçi”, “Facebook Beğeni” gibi uygulamaları telefonunuza yüklememeye özen gösterin. Piyasada bu işi yapan site/uygulama çok fazla ve hangisinin verilerinizle ne yaptığını bilemezsiniz veya uygulamanın telefonunuza zarar verip vermeyeceğiniz.
  7. Telefonunuza “Temizleyici”,”Telefon hızlandırma”,”Telefon Temizleme”,”Gereksiz uygulamaları kaldır” vs. uygulamaları bilmeden ve araştırmadan yüklemeyin. Uygulama indirme sitelerinde önerilen uygulamaları indirin.

Yanlışlıkla bişey indirdiniz ve bilgilerinizin çalındığından şüphe ediyorsunuz;

  1. Bilgisayarınızda olan Antivirüs programıyla bilgisayarınızı taramanız gerekiyor. ( Eset, Kaspersky, Avg, Avast, Avira, McAfee, Norton, Trend Micro vs. )
  2. Bilgisayarınızda Mallware programı varsa yine Antivirüs gibi onunla bilgisayarınızı tarayın.
  3. Sonuçlar temiz çıktı ve siz hala emin olamıyorsanız en yakın “Teknik Servis”e gidebilirsiniz.