Ubuntu Server SSH Kurulumu ve Kullanımı

Linux

6 Kasım 2017

Bu makalemizde Linux server işletim sistemi paketlerinden biri olan Ubuntu Server işletim sistemine ssh kurulumu ve kullanımını öğreneceğiz. Konumuza geçmeden önce ssh ile ilgili açıklama yapmak istiyorum. Bildiğiniz gibi bilgisayarımıza Ubuntu Server kurduğumuzz zaman karşımıza komut ekranı gelmektedir. Bilgisayar üzerinden yapacağımız bütün işlemleri bu komut ekranından yaparız. Windows işletim sistemlerinde olduğu gibi görsel bir arayüz yoktur. Ssh, linux işletim sistemlerinde kullanılan uzak masaüstü bağlantı paketidir. Linux işletim sistemine ssh paketini kurarak başka linux işletim sistemi kurulu bilgisayara bağlanmış oluruz. Şimdi Ubuntu Server üzerine ssh paketinin kurulum aşamalarını ve bu programın nasıl kullanılacağını öğreneceğiz.

1-) Ubuntu Server sistemine root olarak giriş yapalım. Önceki makalelerimizde göstermiştik.

2-) sudoapt-get install openssh-server komutunu yazıp enter tuşuna basalım. Bu işlemden sonra bizden bu kurulumu onaylamamızı isteyecektir. Y tuşuna basıp paketimizi kuralım.

3-) Kurulum tamamlandığında programın çalışıp çalışmadığını öğrenmek için ps-aef|grep sshdkomutunu yazıp enter tuşuna basalım. Eğer çıktı olarak root 24114 1 0 15:19 ? 00:00:00 /usr/sbin/sshd gibi bir çıktı aldıysanız kurulum başarılı olmuş demektir.

4-) Programın kurulumunu tamamladık. Şimdi uzak masaüstü bağlantısının nasıl yapılacağını görelim. Bu işlem çok basittir. ssh ip adres veya web site ismi yazarak uzak masaüstü bağlantısını yani ssh bağlantısını gerçekleştirmiş oluruz.