Windows 10 1803 Sürümü Sorunları

Windows

3 Haziran 2018

Windows’un alışmış olduğumuz hatalı sürümlerine bir yenisi daha eklendi. Nisan ayı güncellemesi olan 1803’ü bilgisayarıma almamak için yayına verildiğinden beridir iptal etmeye çalışıyordum ama dün kazayla o güncellemeyi aldım. 🙁 Firmamıza yeni alınan bilgisayarlarda 1803 kurulu geldi bir çok hatayı yavaş yavaş çözmeye başladık ama 1803’ün sorunları çözmekle bitmiyor. Office programlarında en can alıcı yerlerde veya açıkken donmalara sebep veren bu güncelleme bir çok şeyi etkiliyor.

Chrome donmaları

Microsoft bu hatayı kabul etti. Reddit’teki TheCuteCat tarafından bildirildiği gibi:

Everything freezes, keys don’t work, Ctrl Alt Delete doesn’t work… My issue is on a clean install on a Yoga 920 with drivers downloaded from Windows Update… Bug may be related to hardware acceleration… The ONLY way to gain back control is to make the computer sleep by pressing the power button on my laptop, then reawakening.

Her şey donuyor, tuşlar çalışmıyor, Ctrl Alt Delete çalışmıyor… Sorunum Yoga 920 için Windows Update’den yüklenen driverları temiz yüklemede. Hata, donanım hızlandırmayla ilgili olabilir. Kontrolü ele almanın tek yolu, bilgisayarımdaki güç düğmesine basarak bilgisayarı uykuya almak ve sonra tekrar uyandırmaktır.

Her şey donuyor

Hepsi bunlar değil ama reddit sayfasındaki sorun listesinde gezinirken, listetekilerin 1803’de donma raporları var:

  • Visual Studio
  • Windows Gezgini
  • Outlook
  • Word 2016
  • Teams
  • Firefox
  • Webroot Secure Anywhere
  • Spotify
  • Discord and GeForce Experience
  • İmleç ve mouse tekeri

Intel yeni HD Graphics driverı yayınladı ancak hataları düzeltemiyor. fishLake gönderisi:

I saw on reddit that some insiders came across this bug a month ago. The bug isn’t even limited to Chrome, it effects others apps such as Outlook and Word 2016, and other users found it in Firefox etc. Chrome is probably just the most-used app on Windows.

Reddit’te bazı içeridekilerde bir ay önce bu hatayla karşılaşıldığını gördüm. Hata, Chrome ile sınırlı bile değil, Outlook ve Word 2016 gibi diğer uygulamaları etkiliyor ve diğer kullanıcılar Firefox’ta bulundu. Chrome muhtemelen Windows’da en çok kullanılan uygulama.

Ülkemizde cortana kullanan var mı pek bilgim yok ama CORTANA bile donuyor.

Mavi Ekranlar: CRITICAL_PROCESS_DIED, SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION

Disk Hataları: Yerel diskte disk alanı yetersiz.

Alienware dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarları kitleniyor.

PowerShell sorunları

Meltdown ve Spectre güvenlik açıkları geri dönüyor

Bu problemler buz dağının sadece görünen kısmı. Tüm bu sorunları çözebilecek bir güncellemenin sunulması bir veya iki hafta alır.