Yedekleyin!

Genel

1 Mayıs 2018

Bilgisayarınızdaki veya telefonunuzdaki fotoğraflarınız, müzikleriniz, tasarımlarınız sizin yaptığınız ve önemli olan her veriyi yedekleyin! Yedekleriniz bilgisayarınız veya telefonunuz bozulduğunda sizin kurtarıcınız olur. Bana göre verileri offline yedeklemek çok iyi ama şuan online ve offline olarak yedeklerim mevcut. Bazı ilerde belki işim düşerse kullanırım dediğim şeyleri online olarak yani Cloud yedekleme servislerinde saklıyorum. Önemli verilerimi de offline olarak 2 ayrı harici hard diskte saklıyorum. Neden 2 hard disk diye sorarsanız biri bozulursa ötekini kullanmak için.

En Çok Kullanılan Depolama Alanları

1. Google Drive

Google Drive Google tarafından oluşturulmuş ve yönetilen bir dosya depolama ve senkronizasyon hizmetidir. 24 Nisan 2012‘de 5 GB ücretsiz depolama alanıyla tanıtıldı.

Ücretsiz kullanım için toplam 17 GB alan veriyor. Bu alan hem drive içerisine attığınız verileri hem google fotoğraflar uygulamasındaki fotoğraflarınızı hemde gmail hesabınızdaki maillerinizi kapsıyor.

Ek alan almak için https://drive.google.com/settings/storage adresini ziyaret edebilirsiniz. 100 GB alan ayda ₺5,79 / 1 TB alan ayda ₺28,99


2. Yandex Disk 

Yandex.Disk, Yandex tarafından geliştirilen çevrimiçi depolama hizmeti. İlk sürümü Nisan 2012’de çıkmıştır. Yandex.Disk üye olan herkese 10 GB ücretsiz bulup depolama alanı veriyor. (Emin olmamakla birlikte bir zamanlar Davet ettiğiniz arkadaşlarınızdan üye olan kişi başına 500 MB ek alan veriyordu hala veriyor mu bilemiyorum. )

Yandex Google’daki gibi yapıyor mu tam bilgim yok ama büyük ihtimalle maillerde bu alana dahil.

Ek alan almak için https://disk.yandex.com.tr/tuning adresiniz ziyaret edebilirsiniz.

10 GB alan ayda $1 / 100 GB alan ayda $2 / 1 TB alan ayda $10 


3. OneDrive

OneDrive Microsoft’un sunduğu bir çevrimiçi dosya depolama ve paylaşma hizmetidir. Kullanıcılar, Microsoft hesapları ile bağlanabildikleri OneDrive hesaplarına tarayıcılarını kullanarak dosya gönderip, internet erişimi olan her yerden bağlanabilmektedirler. OneDrive Temel 5 GB ücretsiz. OneDrive 50 GB alan ayda ₺9.

Bu servislerin hep mobil hemde pc erişimleri mevcut yani istediğiniz platformdan verilerinize erişebiliyorsunuz.  Benim size tavsiyem benim yaptığım gibi offline olarakta yedek almanız.