Centos Vesta Panel Kurulumu

Kurulum, Linux

6 Kasım 2018

Merhaba arkadaşlar biliyorum her yerde makalesi var ama birde ben paylaşayım dedim. Hiç lafı uzatmadan konuya gireyim.
Öncelikle sunucuya bağlanmayı bilmeyen SSH bağlantısını henüz öğrenmemiş arkadaşlar için bilgi vereyim. Sunucuya bağlantı için en popüler program olan “Putty” programını şu adrese tıklayarak indirme adresine gidip Alternative binary files kısmındaki “putty.exe (the SSH and Telnet client itself)” kısmından bilgisayarınızın bitine göre 32 ise 32 64 ise 64 olarak indirin.
Hostname kısmına sunucu ip adresinizi port kısmına portunuzu eğer bilmiyorsanız 22’yi deneyebilirsiniz. (22 standart porttur.) Open’a basın karşınıza siyah bir ekran gelicek. Burada önce kullanıcı adınızı girin burası standart olarak root’tur. Enterlayın sunucu şifrenizi yazın yazdığınız karakterler ekranda gözükmez ama siz şifrenizi yazın enterlayın. Sonrasında sunucuya istediğiniz müdahaleyi yapabilirsiniz.

Öncelikle bi update alalım;

yum -y update

Sonra kurulum dosyasını indirelim;

curl -O http://vestacp.com/pub/vst-install.sh

İşlem bitince kurulum işlemlerini başlatalım;

bash vst-install.sh

Kurulum adımında Would you like to continue [y/n]: seçeneğine y diyip enter yapıyoruz. Karşımıza email adresi ve hostname sorma adımı geliyor. Bu kısımlara sırasıyla bilgilerimizi giriyoruz. Mail ve hostname bilgilerini girip enterladıktan sonra sonra kurulum işlemi başlayacaktır. Kurulum bitince size panele erişim/kullanıcı adı ve şifrenizin olduğu ekran gelecektir.

Örnek adres: sunucuipadresi:8083