Berkehan BENDİVAR


DevOps Solution Architecture
Kedi ve Çay aşığı 🖤


Kubernetes YAML Dosyasıyla “Merhaba, Dünya!” Uygulaması Oluşturma

Bu makalede Kubernetes YAML dosyalarının temel yapısını ve bir Pod nesnesini nasıl tanımlayacağınızı anlatacağım.

Bölüm 1: YAML Dosyasının Oluşturulması Kubernetes YAML dosyası, uygulamanızın yapılandırmasını ve dağıtımını tanımlayan bir metin dosyasıdır. İlk olarak, “hello-world.yaml” adında bir dosya oluşturun ve metin düzenleyiciyle açın.

Bölüm 2: YAML Dosyasının İçeriğinin Tanımlanması 2.1. apiVersion ve kind: YAML dosyasının ilk satırında, kullanacağımız Kubernetes API sürümünü ve tanımlayacağımız nesnenin türünü belirtmemiz gerekiyor. Aşağıdaki satırları YAML dosyanıza ekleyin:

apiVersion: v1
kind: Pod

metadata: metadata bölümünde, uygulamanıza bir isim ve etiketler ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki örneği kullanarak YAML dosyanızın metadata bölümünü tanımlayın:

metadata:
 name: hello-world-pod
 labels:
  app: hello-world

spec: spec bölümü, Pod’un istenen durumunu tanımlar. İlgili konteynerin imajını belirtmek için “containers” bölümünü kullanırız. Aşağıdaki YAML kodunu kullanarak YAML dosyanızın spec bölümünü tamamlayın:

apiVersion: v1
kind: Pod
metadata:
 name: hello-world-pod
 labels:
  app: hello-world
spec:
 containers:
 - name: hello-world-container
  image: nginx
  command: ["echo", "Merhaba, Dünya!"]
  ports:
  - containerPort: 80

Bölüm 3: YAML Dosyasının Uygulanması YAML dosyasını oluşturduktan sonra, aşağıdaki adımları izleyerek Kubernetes cluster’ına uygulayabilirsiniz:

Kubectl komutunu kullanarak YAML dosyasını uygulayın:

kubectl apply -f hello-world.yaml

Pod’un durumunu kontrol etmek için aşağıdaki komutu kullanın:

kubectl get pods

YAML dosyasında Pod’un yapılandırmasını belirleyerek, bir konteynerin “echo” komutu ile “Merhaba, Dünya!” yazısını ekrana yazmasını sağladık. Bu örnek, Kubernetes YAML dosyalarının temel yapısını anlamanıza yardımcı olacak ve uygulamalarınızı Kubernetes üzerinde daha iyi yönetmenizi sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir